A minták világa izgalmas és sokat hozzá tud tenni a nőies öltözködéshez, de nem árt néhány szabályt betartani, hogy ne essünk túlzásba. Egy jól megválasztott minta feldobhatja a külsődet, kiemelheti az előnyös részeidet, de ha nem figyelsz, akár ronthat is az összképen. Mutatjuk, mivel legyél óvatos!
A minták optikai hatása
A minták mágnesként vonzzák a tekintetet. Ezt a hatást tudatosan is kihasználhatod. Szeretnéd nyújtani, karcsúsítani az alakodat? A függőleges vagy az átlós csíkok, aszimmetrikus minták ebben segítségedre lesznek. Ha viszont egy testrészedre nem szeretnéd felhívni a figyelmet, akkor ott kerüld a nagy, feltűnő mintákat – például a csípő vagy a mell területén. Ha pedig a minta mellé még csillogó, fényes anyag is társul, az garantáltan kihangsúlyozza az adott területet!
Egy másik trükk: ha egy mintás darabot, például egy inget vagy kimonót elől nyitva hagysz, az megtöri a minta optikai nagyító hatását, így sokkal előnyösebb lehet.
Apró vagy nagy virágminta, csíkok, pöttyök?
A virágminta romantikus és nőies, de érdemes óvatosan bánni vele. A túl apró, sűrű virágok könnyen öregítő hatásúak lehetnek. Ha fiatalos és friss kisugárzást szeretnél, válassz geometrikus alakzatokat, amik modernebbek és energikusabb megjelenést kölcsönöznek. De ne hallgass ránk se mindenképpen, hiszen míg a virágminta a klasszikus, addig a geometrikai minták egészen más stílusba illenek. Semmiképpen ne kényszerítsd magad olyan szettekbe, amelyekben nem érzed magad önazonosnak!
A pöttyök igazi klasszikusok. Emlékszel Julia Roberts barna-fehér pöttyös ruhájára a Pretty Woman lovaspóló versenyes jelenetéből? Egy ilyen darab finom eleganciát sugároz, de a nagy pöttyök vidám, bohókás hatást is kelthetnek.
A csíkok esetében arra figyelj, hogy a hosszanti vonalak akkor érvényesülnek igazán, ha a ruha mérete és szabása megfelelő, a testalkatodra illő. Ha egy csíkos felső itt-ott feszül, az a vonalak elhajlását okozhatja, ami optikailag előnytelen. Kövérít és nem is elegáns.
Így kombináld a mintás darabokat!
A mintás ruhák izgalmasak, de nehezebben kombinálhatóak, mint a nem mintásak. Íme néhány tipp, hogyan párosíthatod őket ügyesen:
- Ne vidd túlzásba a mintákat! Ha már választottál a szettedbe egy mintás darabot, a többi maradjon inkább egyszínű. Igaz, ez sem kőbe vésett szabály, hiszen láttunk már divatzseniket, akiken hihetetlenül jól állt a pöttyös a kockással és a virágmintással, de ez nagyon-nagyon emelt szint. A reggeli készülődésnél maradj inkább ennél a szabálynál: egy szettbe egy minta!
- A színtípusod szerint is dönthetsz! Ha a minta színei között vannak hideg és meleg, telített és telítetlen árnyalatok is, nézd meg összességében, hogy milyen hatást kelt rajtad. Sétálj távolabb a ruhától, nézz rá messzebbről vagy hunyorogva, és érezni fogod, hogy összhatásában milyen. Az apró minták, még ha kontrasztos színekből is állnak, 2-3 méter távolságból már más színűnek hatnak, és összemosódnak. A piros-fehér apró minta messzebbről rózsaszínesnek látszik, a fekete-fehérben a fehér pedig beszürkül. Ezért ezek a pici minták inkább a nyár típusúaknak valók, míg a nagyobb, kontrasztos minták a teleknek kedveznek.
- Figyelj a kiegészítőkre! Egy mintás szoknya vagy blúz színvilága meghatározza, milyen cipőt és táskát érdemes hozzá választanod. Ha a gardróbod tele van semleges árnyalatokkal, könnyebb dolgod lesz. De egy-egy élénk kiegészítővel is tudod befolyásolni, hogy pl. egy színes mintás szoknyádból melyik árnyalat fog végül hangsúlyt kapni a teljes szettedben.
A csipke és a bordázott anyagok is mintának számítanak
Sokan elfelejtik, hogy a csipke is egyfajta minta! Ha már viselsz egy csipkés blúzt, nem érdemes hozzá más mintás darabot választani, mert túl zsúfolttá válhat az összkép. Ugyanez igaz a bordázott vagy plisszírozott anyagokra is – egy ilyen textúrált darab önmagában is elég látványos, ezért jobb, ha a többi ruhadarab egyszerűbb.
Vásárlás előtt gondold át!
Mielőtt beleszeretsz egy gyönyörű, mintás ruhadarabba, érdemes átgondolni, hogy illik-e a meglévő ruhatáradhoz. Tudod majd hordani a kényelmes, városi rohangálós cipőddel vagy a kedvenc táskáddal? Ha a válasz igen, akkor nyugodtan vidd haza! Ha viszont egy teljesen új szettet kell hozzá beszerezned, lehet, hogy nem a legpraktikusabb választás. Nem érdemes olyan darabokat venni, amelyeket aztán nem tudsz jól variálni a meglévőkkel és csak rakosgatod majd a szekrényedben jobbra-balra őket. Erről szól az új Yurkov-könyv is, A Buddha és a gardróbod. Megrendelted már?
A minták izgalmasak és karakteresek, finomítani tudod velük a stílusodat, és kifejezheted általuk az egyéniségedet – csak okosan kell őket viselni! Ha megtalálod a hozzád legjobban passzoló stílust és mintát, garantáltan magabiztosan fogsz tündökölni benne. Sajátítsd el az alapokat online stíluskurzusunkon, majd kísérletezz bátran és élvezd a divat játékosságát!